Odwiedź nasze profile:

Czego potrzebuje trener, by szkolić zdalnie?

5 maja 2020 Brak komentarzy

W dzisiejszych czasach bez problemu można szkolić przez internet łącząc ludzi z różnych krańców Polski, Europy, a nawet świata. Edukacja online to bardzo duża korzyść zarówno dla kursantów, którzy otrzymują łatwiejszy dostęp do wiedzy, a także dla szkoleniowców,  którzy w ten sposób zyskują możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców. Co jest potrzebne, by zorganizować szkolenie przez internet? Wystarczy kilka narzędzi, część z nich na pewno już masz!

Domowe centrum dowodzenia

Szkolenia online można prowadzić z własnego mieszkania lub biura. Potrzebny jest tylko komputer i dostęp do internetu. Podstawowymi narzędziami pracy będą też z pewnością kamerka i mikrofon, jeżeli kurs ma być udostępniany w formie wideo lub audio. Brak profesjonalnego sprzętu, to żaden problem. Wystartuj z tym, co masz! Telefonem możesz nagrać potrzebny materiał wideo, a na komputerze jesteś w stanie stworzyć super prezentację lub zwykły plik tekstowy dla swoich kursantów. Pamiętaj, że zrobione jest lepsze od doskonałego!

W internecie znajdziesz wiele darmowych programów, które ułatwią pracę nad kursem, np. Canva –  darmowy program do tworzenia grafik lub Prezentacje Google –  program do projektowania prezentacji, dzięki którym Twoje lekcje staną się  ciekawsze i bardziej angażujące. Przy tworzeniu kursów przydatne są również programy do zgrywania ekranu, jak OBS Studio czy Screencasto-O-Matic. Skorzystaj z nich, jeśli w swoim kursie chcesz pokazać ekran swojego komputera lub chcesz nauczać obsługi programów komputerowych.

Kontakt z uczestnikami

Jeżeli poza lekcjami chcesz kontaktować się ze swoimi kursantami, możesz wykorzystać do tego jeden z komunikatorów internetowych. Dużą popularnością cieszy się Skype, który wiele osób wykorzystuje zarówno do celów prywatnych, jak i zawodowych. Jeżeli jednak szukasz alternatywy, wypróbuj program Zoom.

Możliwość indywidualnych konsultacji z Tobą to świetnym dodatek do kursu. Oczywiście musisz przeznaczyć na to swój czas, więc kurs z konsultacjami powinien być droższy i limitowany. Stwórz kurs w wersji Premium, którego głównym atutem będą właśnie takie spotkania. Z pewnością wiele osób doceni taką możliwość!

Platforma WP Idea posiada wbudowany moduł klonowania kursów, dzięki któremu na bazie jednego kursu możesz stworzyć kilka odrębnych, tak, by każdy dobrał wariant dopasowany dokładnie pod swoje oczekiwania.

Materiały dla uczestników

Pamiętaj, aby Twoje szklenie nie opierało się wyłącznie na przekazywaniu wiedzy. Dobry kurs internetowy potrafi zaangażować uczestników, mimo że uczestniczą w nim tylko zdalnie. Przygotuj dla kursantów materiały dodatkowe, np. ćwiczenia, filmy wideo, teksty źródłowe, prezentacje lub quizy. Takie materiały mogą pełnić dwie funkcje:

  • porządkować zdobytą wiedzę – możesz dodać np. krótkie podsumowanie lekcji w pliku PDF lub wysłać ćwiczenia do wykonania. Kursanci mogą odesłać je w formie skanów albo uzupełnić zdalnie quiz, który dla nich przygotujesz (platforma WP Idea posiada wbudowany moduł quizów).
  • uzupełniać temat – aby kursant dokładniej mógł zgłębić temat, który omawialiście, możesz w materiałach dodatkowych zamieścić np. link do ciekawego artykułu, wstawić fragment innego krótkiego szkolenia, dołączyć e-booka itp.

Zrób pierwszy krok

Podobnie jak tradycyjne szkolenia, również szkolenia zdalne, muszą odbywać się według ustalonego wcześniej planu. W ten sposób można uniknąć chaosu i uporządkować wiedzę. Działanie zgodnie z planem będzie dużym ułatwieniem nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twoich kursantów.

Jeżeli wydanie swojego pierwszego kursu online wydaje Ci zadaniem nie do przeskoczenia, podziel je na mniejsze części. Skup się na procesie – małych krokach, które wykonasz każdego dnia. Rozpisz sobie cały plan powstania kursu na szczegółowe kroki, a te kroki kolejno rozpisz sobie w kalendarzu. Twoim celem długoterminowym będzie uruchomienie kursu, ale pamiętaj, że celem każdego dnia lub tygodnia będzie ukończenie tego małego kroku – zadania. W ten sposób będziesz posuwał się naprzód, aż zrealizujesz swój cel długoterminowy.

Pamiętaj! Nie myśl o swoim kursie, jak o jednym wielkim kroku, który jutro musisz postawić. Podziel go na małe kroczki i powoli dojdź do celu, jakim będzie uruchomienie kursu i pozyskanie pierwszego kursanta. Z pewnością pomoże Ci w tym platforma  WP Idea, która wyręczy Ci w wielu kwestiach, m.in. udostępnianiu zapisów, wysyłaniu plików do uczestników, monitorowaniu postępów itp. WP Idea to kompletne narzędzie do sprzedaży kursów i zarządzania nimi. Najlepsza wiadomość jest jednak taka, że możesz je wypróbować za darmo przez 15 dni! Napisz do nas wiadomość, a my zainstalujemy dla Ciebie wersję DEMO z możliwością przetestowania wszystkich funkcji platformy! Do dzieła 🙂

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments