Czym jest PHP?
PHP to najprościej ujmując, skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych.
PHP jest odpowiedzialny zarówno za Twojego bloga, kurs online, który stworzyłeś i dużą część stron www, którą znajdziesz w internecie.
Co ciekawe PHP wpływa także na wydajność naszego serwera i to jak szybko działają nasze strony www czy aplikacje. Reasumując – ma to wpływ na to, czy mamy czas na to, by zaparzyć sobie herbatę w czasie gdy nasz serwer „przemieli” potrzebne mu informacje.
Czas tyka… wydajność spada.
Warto zauważyć, że PHP jest językiem programowania, który ulega modyfikacjom i ulepszeniom. Pierwsza wersja została stworzona w 1994 roku i od tego czasu pojawiło się wiele kolejnych wariacji a każda z nich była krokiem w przód w celu zwiększenia szybkości działania.
W 2014 roku została wydana wersja PHP 5.6, która przez długi czas była jedną z popularniejszych wersji PHP używaną przez wiele platform internetowych, w tym także WordPress.
Każde wydanie PHP jest w pełni obsługiwane przez dwa lata od dnia udostępnienia go użytkownikom. W tym okresie zgłoszone błędy i problemy z bezpieczeństwem, są na bieżąco naprawiane i publikowane w regularnych aktualizacjach. Problemy zaczynają pojawiać się wraz z końcem dwuletniego okresu „gwarancyjnego”. Po kolejnym roku czyli łącznie trzech latach od wdrożenia nowej wersji, możemy jeszcze liczyć na pomoc jedynie w przypadku krytycznych problemów związanych z bezpieczeństwem. Po kilku latach jesteśmy pozostawieni sami sobie…
Ile czasu Ci zostało? Sprawdź na tabeli poniżej:
Aktualizacja PHP – dlaczego warto
26 listopada tego roku pojawi się nowa, ósma już wersja PHP. Dlaczego warto sprawdzić jakiej wersji używasz i pobrać aktualizację?
Odpowiedź jest prosta… WYDAJNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ i jeszcze raz WYDAJNOŚĆ.
Poniżej wrzuciliśmy wykres przedstawiający wynik testu porównawczego. Trend pokazuje stałą poprawę obsługi żądań na sekundę z wersji PHP 5.6 do 7.3.
Jak dokonać zmian?
Jeżeli wiesz, że twoja wersja PHP jest już przestarzała należy zgłosić ten fakt do dostawcy hostingu. To on, dopilnuje aby wykonana została aktualizacja.
PHP a WP Idea?
W WP Idea staramy się aby każdy odbiorca, nawet ten posiadający starszą wersję PHP mógł bez problemu korzystać z naszej platformy. Minimalne wymagania to obecnie wersja 7.1. Warto jednak zaznaczyć, że jej oficjalne wsparcie już wygasło. Dlatego już niedługo minimalną wymaganą wersją będzie 7.2. a następnie 7.3. Staramy się stopniowo podnosić minimalne wymagania i dlatego zachęcamy aby korzystać z najnowocześniejszej wersji (którą zawsze rekomendujemy).
Aktualizacja będzie dobrą decyzją a jej pozytywne konsekwencje odczujesz tuż po przejściu na najnowszą wersję PHP.