Odwiedź nasze profile:

Jak przyspieszyć Twój serwer? Kilka kluczowych informacji o PHP

16 listopada 2020 Brak komentarzy

Czym jest PHP?

PHP to najprościej ujmując, skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych.

PHP jest odpowiedzialny zarówno za Twojego bloga, kurs online, który stworzyłeś i dużą część stron www, którą znajdziesz w internecie.

Co ciekawe PHP wpływa także na wydajność naszego serwera i to jak szybko działają nasze strony www czy aplikacje. Reasumując – ma to wpływ na to, czy mamy czas na to, by zaparzyć sobie herbatę w czasie gdy nasz serwer „przemieli” potrzebne mu informacje.

Czas tyka… wydajność spada.

Warto zauważyć, że PHP jest językiem programowania, który ulega modyfikacjom i ulepszeniom. Pierwsza wersja została stworzona w 1994 roku i od tego czasu pojawiło się wiele kolejnych wariacji a każda z nich była krokiem w przód w celu zwiększenia szybkości działania.

W 2014 roku została wydana wersja PHP 5.6, która przez długi czas była jedną z popularniejszych wersji PHP używaną przez wiele platform internetowych, w tym także WordPress.

Każde wydanie PHP jest w pełni obsługiwane przez dwa lata od dnia udostępnienia go użytkownikom. W tym okresie zgłoszone błędy i problemy z bezpieczeństwem, są na bieżąco naprawiane i publikowane w regularnych aktualizacjach. Problemy zaczynają pojawiać się wraz z końcem dwuletniego okresu „gwarancyjnego”. Po kolejnym roku czyli łącznie trzech latach od wdrożenia nowej wersji, możemy jeszcze liczyć na pomoc jedynie w przypadku krytycznych problemów związanych z bezpieczeństwem. Po kilku latach jesteśmy pozostawieni sami sobie…

Ile czasu Ci zostało? Sprawdź na tabeli poniżej:

Źródło: https://www.php.net/supported-versions.php

Aktualizacja PHP – dlaczego warto

26 listopada tego roku pojawi się nowa, ósma już wersja PHP. Dlaczego warto sprawdzić jakiej wersji używasz i pobrać aktualizację?

Odpowiedź jest prosta… WYDAJNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ i jeszcze raz WYDAJNOŚĆ. 

Poniżej wrzuciliśmy wykres przedstawiający wynik testu porównawczego. Trend pokazuje stałą poprawę obsługi żądań na sekundę z wersji PHP 5.6 do 7.3.

Źródło: https://www.cloudways.com/blog/wordpress-performance-on-php-versions/

Jak dokonać zmian?

Jeżeli wiesz, że twoja wersja PHP jest już przestarzała należy zgłosić ten fakt do dostawcy hostingu. To on, dopilnuje aby wykonana została aktualizacja. 

PHP a WP Idea?

W WP Idea staramy się aby każdy odbiorca, nawet ten posiadający starszą wersję PHP mógł bez problemu korzystać z naszej platformy. Minimalne wymagania to obecnie wersja 7.1. Warto jednak zaznaczyć, że jej oficjalne wsparcie już wygasło. Dlatego już niedługo minimalną wymaganą wersją będzie 7.2. a następnie 7.3. Staramy się stopniowo podnosić minimalne wymagania i dlatego zachęcamy aby korzystać z najnowocześniejszej wersji (którą zawsze rekomendujemy).

Aktualizacja będzie dobrą decyzją a  jej pozytywne konsekwencje odczujesz tuż po przejściu na najnowszą wersję PHP.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments