Odwiedź nasze profile:

Kursy online i księgowość – od czego zacząć? Proste odpowiedzi na częste pytania!

7 sierpnia 2019 1 komentarz

Kiedy zdecydujesz się sprzedawać kursy online w pewnym momencie przyjdzie Ci zmierzyć się ze skomplikowanymi kwestiami prawnymi i księgowymi. Często pytacie nas m.in. o to, czy sprzedając kursy online trzeba założyć działalność gospodarczą? Jakie PKD wybrać? Czy trzeba opłacać VAT?

Jako, że sami nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, spytaliśmy o to specjalistów z Taxe.pl, którzy odpowiedzi umieścili na sowim blogu. Postaramy Wam się dzisiaj przełożyć ten skomplikowany księgowy język, na bardziej czytelny i jasny. Mam nadzieję, że te porady pomogą Ci wystartować ze swoim pierwszym kursem jak najszybciej.

Czy sprzedając kursy online muszę założyć działalność gospodarczą?

Odpowiadając na to pytanie najpierw warto określić, czym w ogóle jest działalność gospodarcza.

„Określając termin działalność gospodarcza należałoby powiedzieć, że będą ją stanowić wszelkie wykonywane we własnym imieniu (przez podatnika) i w celach zarobkowych czynności w sposób ciągły, systematyczny, zorganizowany.”

Blog Taxe.pl

Dwa aspekty tej definicji, raczej nie podlegają dyskusji:

  • wykonywane przez Ciebie czynności, będą mieć charakter zarobkowy – w końcu mówimy o sprzedaży kursów. 
  • wykonywać będziesz je we własnym imieniu – czyli prościej mówiąc, będziesz tworzyć kursy dla siebie, pod swoją marką itp. Nie będziesz wykonawcą, który tworzy kurs na zlecenie kogoś innego. (Jeżeli tak, to wówczas wystarczy, że rozliczycie się np. na umowę o dzieło, ale nie możesz mieć wówczas działalność gospodarczej).

Wątpliwość może budzić natomiast określenie, czy swoją działalność będziesz prowadzić w sposób „ciągły, systematyczny i zorganizowany”. Bo co jeżeli nie zamierzasz prowadzić ciągłej sprzedaży i udostępniać swój kurs np. tylko raz w roku, przez 7 dni. Czy można to nazwać czynnością ciągłą i zorganizowaną?

„Można powiedzieć, że jeżeli sprzedaż kursów on-line występowałaby bardzo rzadko w ciągu roku, wówczas może nie zaistnieć obowiązek rejestracji działalności. Jednak nawet w takim wypadku organy podatkowe mogą zainteresować się niewielką aktywnością podatnika. Dlaczego?

Otóż, jeżeli podatnik będzie realizował sprzedaż kursów on-line np. poprzez stronę internetową dla tego celu założoną (sklep internetowy) albo za pomocą już istniejącego portalu handlowego, aukcyjnego lub podobnego, a więc poprzez tzw. zorganizowany i zmechanizowany system sprzedaży on-line, wówczas pomimo sporadycznej częstotliwości wykonywane przez podatnika czynności sprzedaży, przybiorą postać działalności o cechach zorganizowanej, ciągłej, zarobkowej czy też wykonywanej we własnym imieniu.”

Blog Taxe.pl

Podsumowując, jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko będzie działać legalnie i zgodnie z prawem, lepiej załóż działalność gospodarczą, szczególnie jeżeli wiążesz ze sprzedażą kursów online swoją przyszłość biznesową.

Jakie PKD wybrać do sprzedaży kursów online?

PKD to inaczej symbol, który określa, czym w ramach swojej działalności będziesz się zajmować. Zakładając działalność gospodarczą, musisz wybrać przynajmniej jeden symbol PKD, ale może ich być też więcej – jeden główny i kilka dodatkowych.

Jeżeli chodzi o kursy online, to podstawowym rodzajem działalności w ramach PKD będzie PKD o numerze 85.59B, czyli sprzedaż różnego rodzaju kursów i szkoleń. Ale to nie wszystko:

Jeżeli podatnik w przyszłości lub nawet aktualnie nosi się z zamiarem produkcji własnych szkoleń (video) i udostępnienia ich przez internet, wówczas warto byłoby rozważyć także poniższe numery PKD:

47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet,

59.11.Z – działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych

62.01.Z – pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.,

62.02.Z – planowanie i projektowanie systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, włączając szkolenia dla użytkowników,

62.09.Z – planowanie i projektowanie systemów komputerowych, które łączą sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, włączając szkolenia dla użytkowników.,

73.11.Z – działalność agencji reklamowych – prowadzenie kampanii reklamowych

73.12.C – pośrednictwo w sprzedaży miejsc na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet),

74.20.Z – działalność fotograficzna.

Jednym słowem, musisz zastanowić się nad wszystkimi czynnościami, które będziesz wykonywać w ramach tworzenia i sprzedaży swoich kursów – promocja, marketing, nagrywanie, sprzedaż itp. Żeby ułatwić sobie sprawę, na początku skorzystaj z kodów podanych powyżej. W każdej chwili możesz je zaktualizować przez internet – dodając kolejny symbol lub wykreślając któryś z dotychczasowych. Jeżeli chcesz zobaczyć wszystkie dostępne kody, zajrzyj do wyszukiwarki kodów PKD.

Czy sprzedając kursy online muszę być VAT-owcem?

Założenie działalności gospodarczej nie oznacza, że musisz rejestrować się do podatku VAT. Jaki korzyści może Ci to przynieść? Przede wszystkim nie musisz wówczas doliczać do sprzedawanych przez siebie produktów 23% podatku VAT, a co za tym idzie, Twoje produkty będą tańsze.

Minusem takiego rozwiązania może być jednak współpraca z innymi firmami, bo wówczas tego podatku nie odliczysz. Jednym słowem, jeżeli w Twojej działalności będzie przeważać współpraca z osobami prywatnymi, wówczas warto rozważyć zwolnienie z VAT. Jeżeli nastawiasz się na sprzedaż swoich produktów lub usług firmom, wówczas zwolnienie z VAT nie ma już dla Ciebie tak dużego znaczenia.

Kiedy można ubiegać się o zwolnienie z VAT? Ustawa o VAT pozwala skorzystać z dwóch rodzajów zwolnień:

  • ze względu na wielkość sprzedaży – jeżeli twoja sprzedaż nie przekracza 200 tysięcy zł rocznie (szczegóły znajdziesz tutaj).
  • ze względu na rodzaj wykonywanych usług – są to rodzaje usług szkoleniowych zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 28 i 29 ustawy o VAT, a wśród nich m.in. usługi nauczania języków obcych, kształcenia zawodowego (szczegóły tutaj). Niestety ta ustawa określa jeszcze wiele innych warunków do spełnienia, które mogą być nie do wypełnienia przez działalności gospodarcze małego rozmiaru.

Poza tym musisz pamiętać, że istnieje też grupa towarów i usług, których sprzedaż zobowiązuje do natychmiastowej rejestracji do podatku VAT. Chodzi tutaj m.in. o usługi doradcze, konsultacje itp. Jeżeli więc oprócz sprzedaży kursów, prowadzisz konsultacje lub doradzasz swoim klientom, to musisz mocno zastanowić się nad tym, czy ta ustawa Ciebie nie dotyczy.

Kolejną ważną kwestią jest to, że poza ww. zwolnieniami z VAT sprzedaż kursów on-line może być opodatkowana stawkę 8% VAT jak i stawką podstawową 23% VAT. Kiedy można skorzystać z mniejszego podatku VAT?

Stawka 8% VAT ma zastosowanie do sytuacji, w której twórca (czynny podatnik VAT), świadczy usługi w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które są wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Czynny podatnik VAT użyje tej stawki, tylko wtedy gdy w całości sam wytworzy kurs on-line a następnie sprzeda (przeniesie) prawa autorskie lub udzieli licencji do jego wykorzystania na konkretną osobę lub podmiot. 

Blog Taxe.pl

W praktyce jednak 8% stawka VAT jest raczej mało prawdopodobna, bo nikomu nie będziesz sprzedawać praw majątkowych ani licencji do swoich kursów.

Jak zrobić wszystko zgodnie z prawem?

Aby nie tracić czasu na samodzielne analizowanie wszystkich skomplikowanych kwestii księgowych i prawnych, najlepiej mieć własnego księgowego, który zajmie się tym za Ciebie i będzie Cię na bieżąco informować o wszystkich zmianach w prawie.

W Taxe.pl obsługę księgową swojej działalności gospodarczej możesz mieć już za 30 zł miesięcznie. Jest to księgowość internetowa, możesz więć kontaktować się z ekspertami przez specjalny panel klienta, a w razie większych wątpliwości zadzwonić. Otrzymujesz też dostęp do darmowego programu fakturującego, a księgowaniem wszystkich Twoich dokumentów, zajmie się osoba, która się na tym zna. Sami korzystamy z tego systemu i jesteśmy zadowoleni 🙂 Ze szczegółową ofertą możesz zapoznać się tutaj.

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci rozwiać choć kilka wątpliwości związanych z koniecznością założenia działalności gospodarczej przy sprzedaży kursów internetowych. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, daj znać w komentarzu 🙂


A jeśli chcesz wiedzieć jakim kodem GTU oznaczać swoje faktury (i co to w ogóle jest), to koniecznie zerknij teraz na ten artykuł: Nowe przepisy księgowe, które dotyczą także Ciebie!

5 1 vote
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Emilia
Emilia
2 lat temu

Dziękuję za informacje. Co w przypadku sprzedaży kursów na Udemy? Słyszałam, że można rozliczać się jako autor (udzielanie licencji platformie), czy to możliwe w takim przypadku? Pozdrawiam Emilia