Przedsiębiorcy nie mają łatwo. W 2020 roku wprowadzono wiele zmian w prawie podatkowym i księgowym. Za tą dynamiką czasem trudno nadążyć.
Oto nowy przepis, który wszedł już w życia a dotyczy każdego przedsiębiorcy. Jego niedopełnienie może Cię słono kosztować.
Czym jest GTU?
GTU jest skrótem od „grupa towarów lub usług”. Podatnicy VAT zobligowani są do posługiwania się kodami GTU w przypadku sprzedaży 10 rodzajów towarów oraz trzech rodzajów usług zaliczanych do szczególnie narażonych na nadużycia.
Zmiany, zmiany, zmiany…
GTU jest częścią zmian związanych z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących przesyłania JPK VAT. Od października 2020 podatnicy zmuszeni są do weryfikacji sprzedawanych towarów oraz świadczonych usług pod kątem ich przynależności do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych.
Jeżeli oferowany przez Ciebie towar lub usługa znajdować się będzie w jednej z grup, konieczne będzie przypisanie jej właściwego kodu GTU w JPK V_7M albo JPK V_7K.
Dotychczas jako podatnik VAT składało się dwa dokumenty elektroniczne:
- JPK VAT, który jest wykazem faktur ujętych w rejestrze VAT,
- oraz deklaracji podsumowującej poszczególne transakcje.
Nowe przepisy łączą oba dokumenty w jeden plik, będący zestawieniem wszystkich informacji, które obecnie zawiera JPK VAT i deklaracja.
Plik będzie dostępny w dwóch wariantach:
- JPK_V7M – dla podatników rozliczających się miesięcznie,
- JPK_V7K – dla tych, którzy VAT płacą co kwartał.
Roboczo dokument ten zaczęto nazywać JPK_VDEK.
GTU
Zgodnie z wprowadzonym rozporządzeniem, ewidencja sprzedaży powinna zawierać oznaczenia identyfikujące dostawy niektórych towarów i świadczonych usług.
Dla kogo GTU12?
Jeżeli świadczysz usługi o charakterze niematerialnym – wyłącznie: doradczym, księgowym, prawnym, zarządczym, szkoleniowym, marketingowym…” jest to właściwy dla Ciebie kod.
Błędy i ich konsekwencje
W przypadku stwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego błędów „uniemożliwiających przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji”, zostaniesz wezwany do skorygowania pliku. Jeśli w terminie 14 dni tego nie zrobisz tego lub nie przekonasz naczelnika co do prawidłowości wypełnienia JPK, możesz otrzymać karę administracyjną w wysokości 500 zł za każdy błąd.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowych przepisów koniecznie zerknij tutaj:
Sprawdź TUTAJ
Zerknij także na artykuł na blogu „Kursy online i księgowość – od czego zacząć? Proste odpowiedzi na częste pytania!„. Znajdziesz tam porady księgowe, które mogą okazać się bardzo przydatne.
Nasz wpis ma jedynie charakter informacyjny. Zawsze warto zapoznać się z treścią ustawy lub skonsultować z własną księgową 🙂