Odwiedź nasze profile:

Nowe przepisy księgowe, które dotyczą także Ciebie!

30 października 2020 Brak komentarzy

Przedsiębiorcy nie mają łatwo. W 2020 roku wprowadzono wiele zmian w prawie podatkowym i księgowym. Za tą dynamiką czasem trudno nadążyć. 

Oto nowy przepis, który wszedł już w życia a dotyczy każdego przedsiębiorcy. Jego niedopełnienie może Cię słono kosztować.

Czym jest GTU?

GTU jest skrótem od „grupa towarów lub usług”. Podatnicy VAT zobligowani są do posługiwania się  kodami  GTU w przypadku sprzedaży 10 rodzajów towarów oraz trzech rodzajów usług zaliczanych do szczególnie narażonych na nadużycia. 

Zmiany, zmiany, zmiany…

GTU jest częścią zmian związanych z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących przesyłania JPK VAT. Od października 2020  podatnicy zmuszeni są  do weryfikacji sprzedawanych towarów oraz świadczonych usług pod kątem ich przynależności do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych. 

Jeżeli oferowany przez Ciebie towar lub usługa znajdować się będzie w jednej z grup, konieczne będzie przypisanie jej właściwego kodu GTU w JPK V_7M albo JPK V_7K. 

Dotychczas jako podatnik VAT składało się dwa dokumenty elektroniczne:

  • JPK VAT, który jest wykazem faktur ujętych w rejestrze VAT,
  • oraz deklaracji podsumowującej poszczególne transakcje.

Nowe przepisy łączą oba dokumenty w  jeden plik, będący zestawieniem wszystkich informacji, które obecnie zawiera JPK VAT i deklaracja.

Plik będzie dostępny w dwóch wariantach:

  • JPK_V7M – dla podatników rozliczających się miesięcznie,
  • JPK_V7K  – dla tych, którzy VAT płacą co kwartał.

Roboczo dokument ten zaczęto nazywać JPK_VDEK.

GTU

Zgodnie z wprowadzonym rozporządzeniem, ewidencja sprzedaży powinna zawierać oznaczenia identyfikujące dostawy niektórych towarów i świadczonych usług.

Dla kogo GTU12?

Jeżeli świadczysz usługi o charakterze niematerialnym – wyłącznie: doradczym, księgowym, prawnym, zarządczym, szkoleniowym, marketingowym…” jest to właściwy dla Ciebie kod.

Błędy i ich konsekwencje

W przypadku stwierdzenia przez naczelnika urzędu skarbowego błędów „uniemożliwiających przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji”, zostaniesz wezwany do skorygowania pliku. Jeśli w terminie 14 dni tego nie zrobisz tego lub nie przekonasz naczelnika co do prawidłowości wypełnienia JPK, możesz otrzymać karę administracyjną w wysokości 500 zł za każdy błąd.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowych przepisów koniecznie zerknij tutaj:

Sprawdź TUTAJ 

Zerknij także na artykuł na blogu „Kursy online i księgowość – od czego zacząć? Proste odpowiedzi na częste pytania!„. Znajdziesz tam porady księgowe, które mogą okazać się bardzo przydatne.

Nasz wpis ma jedynie charakter informacyjny. Zawsze warto zapoznać się z treścią ustawy lub skonsultować z własną księgową 🙂

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments