Odwiedź nasze profile:

Wzrasta znaczenie kursów online. Wykorzystaj to w swoim biznesie!

17 maja 2019 Brak komentarzy

E-learning nie jest nowym wynalazkiem. Ludzie mogą już od dawna zdobywać wiedzę za pośrednictwem Internetu. Jednak jeszcze nigdy wcześniej kursy online nie cieszyły się taką popularnością. Na czym polega ten fenomen i jakie korzyści można czerpać z edukacji online?Best Collages opublikowało raport dotyczący zmian, jakie zachodzą w internetowej edukacji. W publikacji przeanalizowano dane z ponad 300 szkół, w których obecne jest oprogramowanie umożliwiające pozyskiwanie wiedzy przez Internet. Studenci korzystający z tej oferty, jak wynika z badań, znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy po ukończeniu wyższej edukacji.

Co daje kurs online?

W ciągu kilku ostatnich lat wzrósł poziom satysfakcji z tej formy zdobywania wiedzy. Kursy online stały się dla studentów naturalnym sposobem na pozyskiwanie informacji i nieodwracalnie wrosły już w cały system kształcenia. Łączenie tradycyjnych metod z atrakcyjnymi narzędziami w postaci wirtualnych testów, infografik czy materiałów wizualnych okazuje się ponadto nauką w dwójnasób.

Uczestnicy uczą się podczas kursu krytycznej oceny źródeł. Jeśli na etapie weryfikacji określone informacje budzą wątpliwości, kursanci szybko sprawdzają ich wiarygodność w Internecie. Nie trzeba odwiedzać biblioteki, tylko wpisać w przeglądarce odpowiednie hasło. To ważne szczególnie dla osób, które mieszkają poza większymi miastami, a mają ogromny zapał do zdobywania wiedzy.

Edukacja pod stałą kontrolą

Oczywiście, w powszechnym systemie edukacji, kursy online stanowią wyłącznie komplementarne narzędzie. O roli klasycznej formy nauczania nie wolno zapominać i sądzić, że stacjonarne szkoły przestaną mieć rację bytu. Szkolenia internetowe są jednak ważnym uzupełnieniem kształcenia dla osób, które ukończyły już pracują, ale nadal są na tyle ambitne, że chcą stale rozwijać się.

Z badań Best Colllages płynie jeszcze jedna cenna nauka. Otóż zauważono, że studenci uzyskują lepsze rezultaty, ponieważ na bieżąco mogą obserwować swoje postępy. To bardzo ważna zaleta kursów online. Po ukończeniu każdego z etapów, uczestnicy zajęć dostają szczegółowy raport efektów kształcenia. W ten sposób dobrze wiedzą, na co powinni poświęcić więcej czasu, a które obszary wiedzy mają już opanowane.

Musisz wiedzieć, że platforma do tworzenia i sprzedaży kursów WP Idea umożliwia automatyczne śledzenie postępów w nauce. Kursant widzi, które lekcje już przerobił i w jakim stopniu. Co więcej, na koniec kursu możliwe jest wystawienie certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu, ale tylko jeżeli został on przerobiony w 100%. Szablony certyfikatów, możesz zobaczyć tutaj.

Jak zbudować nowoczesny kurs online?

Umysł współczesnego człowieka jest niezwykle rozproszony przez bodźce płynące z różnych stron. Utrzymanie koncentracji dłużej niż 15 minut sprawia trudności, dlatego zalecanym rozwiązaniem jest dawkowanie wiedzy. Jak mawiają niektórzy: “chcesz zjeść mamuta, podziel go na małe porcje”. Zestawienia w postaci baz danych mogą być też oczywiście korzystne dla samych twórców kursów online. Obserwowanie tempa przyswajania informacji przez uczestników szkoleń pozwala wyciągać wnioski dotyczące wybranych metod nauczania i sposobu prezentacji treści. Jeśli okazuje się, że wyniki nie są zadowalające, jest to sygnał, że pora na zmianę podejścia.

Przyszłość edukacji online

Microlearning to przejaw pragmatyzmu. Coraz więcej osób ma coraz mniej czasu, a planów nie brakuje. Należy dbać o pracę, rodzinę, kondycję fizyczną i umysł. Wyzwań jest wiele, a wolnych chwil – jak na lekarstwo. Poza tym, w atletycznych ćwiczeniach i nauce nie wielogodzinne treningi dają efekty, a systematyczność. Wystarczy codziennie korzystać z kursu online przynajmniej kwadrans, a efekty przyjdą same. Do standardowych praktyk należy już wzbogacanie materiałów przekazem wizualnym. Możliwości uatrakcyjnienia nauki jest znacznie więcej. Przy nauce języka obcego można usłyszeć, jak prawidłowo wymawiać trudne słowo.

Z kolei chatboty umożliwiają szybki kontakt z twórcą e-lekcji, gdy pojawią się pytania i wątpliwości. Powyższe przykłady pokazują, że przygotowując szkolenie internetowe na miarę XXI wieku, zawsze należy spojrzeć na kurs online z perspektywy jego uczestnika.


Chcesz stworzyć swój własny kurs online? Skorzystaj z platformy WP Idea. Żeby mieć pewność, że spełni Twoje wszystkie oczekiwania, możesz skorzystać z 30-dniowego darmowego okresu próbnego. Wystarczy, że napiszesz do nas maila 🙂

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments