Odwiedź nasze profile:

Jak stworzyć społeczność na Discordzie? Krok po kroku

29 stycznia 2024 Brak komentarzy

W dzisiejszym świecie internetu, budowanie społeczności online jest kluczowym elementem strategii marketingowej. Świetnym miejscem do tego celu jest Discord – komunikator, który umożliwia tworzenie społeczności, której członkami mogą być Twoi klienci. 

Z poziomu samego Discorda możesz tworzyć kanały komunikacyjne, dzielić się materiałami edukacyjnymi, a nawet organizować wydarzenia na żywo. Poniżej znajdziesz przewodnik krok po kroku, jak zbudować swoją społeczność na Discordzie.

Jak stworzyć społeczność na Discordzie?

KROK 1: Stwórz swój serwer na Discordzie

Serwer na Discordzie to miejsce, do którego możesz zaprosić swoją społeczność. Możecie tam rozmawiać, wymieniać się informacjami i mile spędzać czas.

By stworzyć własny serwer, musisz najpierw utworzyć konto na Discordzie. Aby to zrobić, przejdź do strony rejestracyjnej Discord, w formularzu podaj niezbędne dane: adres email, hasło, datę urodzenia oraz wyświetlaną nazwę, czyli Twój serwerowy nick.

Pamiętaj, że możesz korzystać z Discorda na wielu urządzeniach – zarówno w przeglądarce komputera, aplikacji mobilnej jak i dedykowanej aplikacji na Windows lub Mac. Wybór należy do Ciebie. 

Gdy już założysz konto, możesz przejść do tworzenia własnego serwera. W Discordzie, kliknij przycisk „+” na pasku bocznym, aby utworzyć nowy serwer.

Kliknij „Stwórz swój własny„, następnie wybierz „Dla klubu lub społeczności„. W kolejnym kroku nadaj nazwę serwera, bazując na nazwie swojej marki, a na koniec dodaj swój logotyp.

Tworząc swój serwer pamiętaj:

 • Bądź dostępny – zachowaj dostępność i komunikatywność. Odpowiadaj na pytania, bierz udział w dyskusjach i pokaż, że dbasz o dobre samopoczucie społeczności na serwerze. Atmosfera na serwerze jest kluczem do sukcesu!
 • Zadbaj o estetykę i branding – stwórz spójną estetykę graficzną dla serwera, w tym logo, banery czy własne emotikony (tak, możesz to zrobić!). Przemyśl, jakie kolory i motywy najlepiej odzwierciedlają tematykę Twojej marki i serwera. Pamiętaj, dokonywanie takich zmian wizualnych wiąże się z wykupieniem dostępu do Discord Nitro, czyli płatnej wersji platformy!
 • Wsłuchajsię w opinię użytkowników – regularnie zbieraj feedback od członków społeczności. To pozwoli dostosować serwer do ich oczekiwań i stworzyć miejsce, które będą chcieli aktywnie wspierać.

KROK 2:  Zaprojektuj strukturę kanałów na Discordzie

Czym są kanały na Discordzie?

Stworzony przez Ciebie serwer będzie składał się z kanałów tekstowych i kanałów głosowych. 

 • Kanały tekstowe to miejsca w których możesz komunikować się ze swoją społecznością w formie pisemnej. Wysyłać wiadomości, gify, grafiki, zdjęcia itp. W ramach swojego serwera możesz tworzyć różne kanały tematyczne w zależności od swoich potrzeb. 
 • Kanały głosowe to miejsca do prowadzenia rozmów głosowych i wideo. Możesz tam np. organizować spotkania na żywo z członkami Twojej społeczności. 

Więcej informacji na temat tego, jak korzystać z kanałów na Discordzie znajdziesz tutaj.

Jak utworzyć nowy kanał na Discordzie? 

 • Najedź na ikonę swojego serwera i kliknij prawym przyciskiem myszy, następnie, wybierz “Utworzenie kanału”.
 • Wybierz, czy ma być to kanał tekstowy, czy głosowy, podaj nazwę kanału np. Kurs Podstawy Marketingu.
 • Jeśli chcesz, by dostęp do kanału mieli jedynie kursanci, którzy wykupili dostęp do tego kursu, zaznacz toggle Kanał prywatny.

Aby ułatwić członkom Twojej społeczności poruszanie się po Discordzie, możesz stworzyć dla nich Przewodnik po Serwerze. Więcej informacji w tym temacie znajdziesz tutaj.

Struktura kanałów i kategorii na serwerze

Zanim zaczniesz tworzyć swoje kanały, pomyśl jak ułożyć je w przejrzystą strukturę. Nadaj kanałom zrozumiałe nazwy i opisy, aby członkowie wiedzieli, jakie informacje znajdą w danym kanale. W końcu nie ma nic bardziej irytującego niż zagubienie w przestrzeni online.

Projektowanie struktury kanałów na Discordzie zależy od wielu czynników, m.in.. tematyki kursu, ilości członków, rodzaju treści, preferencji Twojej społeczności. Przykładowe kanały to:

 • Ogólny – gdzie społeczność może ze sobą swobodnie rozmawiać.
 • Wsparcie – na którym Twoi kursanci, mogą zadawać Ci pytania.
 • Ogłoszenia – gdzie możesz zamieszczać ważne informacje. Kanał z ogłoszeniami możesz stworzyć według tej instrukcji.

Kanały o podobnej tematyce możesz połączyć w jedną kategorię. Zobacz instrukcję, jak je utworzyć. Przykładowa struktura może wyglądać tak:

KROK 3: Zadbaj o bezpieczeństwo i moderację treści serwera

Bezpieczeństwo w sieci to kwestia niezwykle istotna, zwłaszcza jeśli odpowiadasz za dużą i aktywną społeczność. Dlatego koniecznie zabezpiecz serwer, umieszczając kanały dostępne tylko dla administratorów i moderatorów, oraz stwórz regulamin serwera, a następnie umieść jego treść jako jeden z ogólnodostępnych kanałów.

Warto także zainwestować czas w stworzenie listy słów zakazanych, które będą automatycznie filtrowane. Dodatkowo, jeśli społeczność rośnie, zastanów się nad stworzeniem roli moderatorów społeczności, które pomogą w utrzymaniu porządku na serwerze.

Więcej na temat automatycznej moderacji treści znajdziesz tutaj.

KROK 4: Zintegruj swój serwer z Publigo

Gdy uznasz, że serwer jest gotowy na przyjęcie członków Twojej społeczności, koniecznie zintegruj swoją swój serwer na Discordzie z platformą Publigo. Zapoznaj się z naszą szczegółową instrukcją w Centrum Pomocy, jak poprawnie wykonać integrację z Discordem. 

Obecna integracja polega na automatycznym przydzielaniu ról na serwerze.

Przykładowo, prowadzisz sprzedaż kursu “Podstawy marketingu” w wersji podstawowej oraz rozszerzonej. Musisz najpierw utworzyć dedykowane kanały dla obu wariantów oraz stworzyć odpowiednie role i przypisać je do kanałów (szczegóły, jak to zrobić, znajdziesz w naszej instrukcji).

Następnie tworzysz bota, który, po poprawnym dodaniu do serwera, bez angażowania Twojego cennego czasu, będzie przydzielać kursantów do odpowiednich przestrzeni. 

Wolisz powierzyć nam integrację z Discordem? Nie ma problemu! W ramach dodatkowej usługi chętnie zrobimy to za Ciebie. Napisz na zapytaj@publigo.pl i uzyskaj szczegóły

Centrum Pomocy Discord

Discord na początku może wydawać się przytłaczający. Ale głowa do góry, nie ma się czego bać! Wystarczy, że poszukasz nurtujących Cię informacji w dedykowanym Centrum Pomocy lub zapoznasz się z artykułem Discord dla początkujących.


Przeczytaj również:

Dlaczego warto zintegrować Publigo z Discordem?

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments