Odwiedź nasze profile:

Jaka będzie edukacja przyszłości? Trendy w e-learningu 2024!

16 stycznia 2024 Brak komentarzy

Rok 2024 przyniesie ze sobą ciekawe innowacje w dziedzinie metod nauczania i prowadzenia kursów online. Najwięcej mówi się o wykorzystaniu sztucznej inteligencji, ale nowe trendy obejmują również poszerzenie grywalizacji, naukę mobilną, wirtualne klasy, czy micro-learning. Przyjrzyjmy się więc 5 trendom w e-lerningu na 2024 rok.

Trendy w e-learningu 2024

1. Micro-learning

Rok 2024 będzie rokiem nauki poprzez krótkie lekcje. Powód jest prosty – mamy coraz mniej czasu na naukę. Uczniowie chcę przyswajać wiedzę w małych dawkach, wykorzystują do tego każdą wolną chwilę, np. jadąc tramwajem lub czekając na spotkanie. Nie mają czasu na kilkugodzinne, monotonne wykłady. 

Ten trend widać już teraz. Coraz częściej można spotkać kursy online, w których lekcje trwają od 5 do 10 minut. Taka lekcja może zawierać np.:

  • krótki filmik, który można obejrzeć w przerwie między innymi zadaniami, 
  • audio, które można wysłuchać w drodze do pracy, 
  • quiz, który można wykonać, czekając na spotkanie ze znajomymi. 

W Publigo można publikować krótkie lekcje i quizy, które będą się świetnie prezentować w aplikacji mobilnej. Nauka w takiej formie jest prosta i przyjemna dla kursanta.

2. Nauka Mobilna

Micro-learning idzie w parze z kolejnym trendem, który niewątpliwie zdominuje 2024 rok, czyli nauką mobilną. Ze względu na zmieniające się modele życia, dostęp do edukacji w zasięgu ręki staje się coraz bardziej kluczowy. 

Uczniowie chcą uczyć się w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Dlatego ważne jest, aby kursy online były dostosowane do urządzeń mobilnych, takich jak telefony i tablety, które są idealną platformą do mikro lekcji. 

W Publigo już w 2023 roku wydaliśmy brandowaną aplikację mobilną dla naszych klientów. W tym roku planujemy ją jeszcze ulepszyć.

W 2024 roku planujemy wdrożenie aplikacji mobilnej w dwóch wersjach: BASIC – działającej jak czytnik kursów oraz PLUS – z dodatkową możliwością zakupu kursu poprzez aplikację wyjaśnia Michał Jaworski, CEO Publigo. Klienci będą mogli zdecydować, która wersja lepiej sprawdzi się w ich biznesie. Zainteresowanie aplikacjami było bardzo duże, więc bardzo się cieszymy, że możemy je rozwijać.

3. Grywalizacja, czyli nauka poprzez zabawę

Grywalizacja, czyli wykorzystanie elementów gier, już od jakiegoś czasu widoczna jest  w e-learningu. Prognozuje się, że w roku 2024 nauczyciele będą jeszcze częściej sięgać po elementy gry, aby zwiększać zaangażowanie i motywację uczniów. Przykładem może być m.in. mechanizm przyznawania odznak, zachęcający do aktywnego uczestnictwa w lekcjach. 

Dzięki grywalizacji proces uczenia może przybrać o wiele ciekawszą formę nauki, niż tradycyjny wykład, w którym uczeń jest tylko biernym słuchaczem. Nowoczesny e-learning będzie motywował ucznia do wyznaczania sobie celów, konkurowanie z innymi uczestnikami, zdobywania punktów i nagród.

e-learning 2024
Jednym z trendów e-learningu na 2024 rok jest wykorzystanie sztucznej inteligencji.

4. Sztuczna inteligencja w edukacji

Sztuczna inteligencja, wymieniana jest na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o trendy w e-learningu na 2024 rok. Możliwości wykorzystania AI w tworzeniu kursów online jest mnóstwo – przez automatyzację zadań administracyjnych, po ocenianie testów i spersonalizowane wsparcie dla uczniów. 

AI może być również wykorzystana również jako pomoc przy tworzeniu grafik do kursów, czy scenariusza lekcji. 

Sztuczna inteligencja może nawet zastąpić wykładowców. Na rynku dostępne są programy, które pozwalają wygenerować wirtualnego nauczyciela. Można wybrać jego wygląd, ubiór, płeć, a nawet dobrać odpowiedni głos i zaprojektować go tak, by omówił dany temat.

Rok 2024 pokaże, czy faktycznie chcemy korzystać ze sztucznej inteligencji i w jakim wymiarze. Niektórzy są zafascynowani tą nową technologią, inni podchodzą do niej z dużą ostrożnością i ograniczonym zaufaniem.

Jakiś czas temu zapytaliśmy naszą społeczność, czy widzi jakieś sensowne zastosowanie dla sztucznej inteligencji w platformie Publigo. Nie znalazła się ani jedna osoba, która chciałaby, abyśmy wprowadzili AI do platformymówi Michał Jaworski, CEO Publigo. – Użytkownikom zależało na innych funkcjach i chcieli, aby były one realizowane w pierwszej kolejności. Na ten moment AI jest raczej ciekawostką i ludzie jeszcze badają, w czym faktycznie może być przydatna. Zobaczymy co przyniesie ten rok. Jeżeli nasza społeczność znajdzie zastosowanie dla sztucznej inteligencji w Publigo, na pewno będziemy działać w tym temacie.

5. Wirtualne klasy i społeczności edukacyjne

Prognozy na 2024 rok pokazują, że ludzie chcą budować społeczności edukacyjne. Uczniowie pragną czegoś więcej, niż tradycyjne lekcje online i zadania domowe. Pragną interakcji z innymi uczestnikami kursu, chcą wymieniać się swoimi doświadczeniami, poszerzać horyzonty i nawiązywać kontakty.  

Dlatego coraz częściej mówi się o wirtualnych klasach, które mają umożliwić budowanie społeczności, dzielenie się wiedzą oraz współpracę.

Ten trend widoczny był już w tamtym roku, dlatego pod koniec 2023 roku na prośbę naszej społeczności wprowadziliśmy w Publigo integrację z komunikatorem Discord, który jest idealnym miejscem do do budowania i zarządzania społecznością kursantów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w  tym artykule.

A jaka jest Twoja wizja na 2024 rok?

Jeśli masz swoje pomysły na wprowadzenie nowych funkcjonalności, które ulepszą doświadczenie edukacyjne Twoich kursantów, koniecznie zgłoś swój pomysł na https://rozwijaj.publigo.pl/. Naszą misją w 2024 jest zrealizowanie jak największej ilości pomysłów, które sprawią, że Publigo będzie platformą idealnie dopasowaną do Waszych potrzeb.

0 0 votes
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments